AT THIS STAGE THE PROGRAM STARTS ON Thursday!


AT THIS STAGE THE PROGRAM STARTS ON Thursday!


AT THIS STAGE THE PROGRAM STARTS ON Friday!


11:00 - 11:20 Metal Battle
11:50 - 12:10 Metal Battle
12:40 - 13:00 Metal Battle
13:30 - 13:50 Metal Battle
14:20 - 14:40 Metal Battle
15:10 - 15:30 Une Misere
16:00 - 16:20 Metal Battle
16:50 - 17:10 Metal Battle
17:40 - 18:00 Metal Battle
18:40 - 19:00 Metal Battle
20:05 - 21:05 Ugly Kid Joe
22:25 - 23:25 The Boomtown Rats
00:30 - 01:30 Mambo Kurt


11:25 - 11:45 Asyllex
12:15 - 12:35 Metal Battle
13:05 - 13:25 Megalodon
13:55 - 14:15 Metal Battle
14:45 - 15:05 Jet Jaguar
15:35 - 15:55 Domination
16:25 - 16:45 Metal Battle
17:15 - 17:35 Soulless Faith
18:05 - 18:35 Vorbid
19:10 - 19:55 Flotsam and Jetsam
21:15 - 22:15 Annihilator
23:35 - 00:20 Crowbar
01:30 - 03:00 Metal Disco


11:00 - 11:45 TBA
12:30 - 13:15 Pampatut
14:00 - 14:45 Ganaim
15:30 - 16:15 Waldkauz
17:00 - 17:45 The Dolmen
18:30 - 19:15 SAOR Patrol
20:00 - 20:45 Tuxedoo
21:30 - 22:15 TBA
23:00 - 00:00 Versengold


13:00 - 13:45 Blechblosn
14:15 - 15:00 Mambo Kurt
15:30 - 16:15 The Oreillys and the Paddyhats
16:45 - 17:30 W:O:A Firefighters
18:00 - 18:45 Tears for Beers
19:00 - 19:10 W:O:A Soccer Cup Winner Award
19:30 - 20:30 Charlie Harper
21:00 - 22:00 Whiskey Dick
22:30 - 00:00 BerlinAllstarz Live Karoke


19:00 - 20:00 Aeverium


14:45 - 15:30 Null Positiv
19:15 - 20:00 Sub Dub Micromachine
20:45 - 21:30 Hell-O-Matic
00:00 - 00:30 TBA
01:00 - 01:30 TBA


Subject to change!
15:00 - 15:45 Skyline
17:00 - 18:00 Europe
20:00 - 22:00 Accept


16:00 - 16:45 Ross The Boss
18:15 - 19:30 Status Quo
22:30 - 00:00 Volbeat


AT THIS STAGE THE PROGRAM STARTS ON Friday!


11:25 - 11:45 Metal Battle
12:15 - 12:35 Metal Battle
13:05 - 13:25 Metal Battle
13:55 - 14:15 Metal Battle
14:45 - 15:05 Metal Battle
16:05 - 16:50 UK Subs
17:55 - 18:40 Imperium Dekadenz
19:45 - 20:30 Witchery
21:35 - 22:20 Batushka
23:25 - 00:10 Mayhem
01:15 - 03:00 Metal Disco


11:00 - 11:20 Metal Battle
11:50 - 12:10 The Kroach
12:40 - 13:00 Metal Battle
13:30 - 13:50 Metal Battle
14:20 - 14:40 Verge of Umbra
15:10 - 15:55 The Wild Lies
17:00 - 17:45 Dawn of Disease
18:50 - 19:35 Aborted
20:40 - 21:25 Brujeria
22:30 - 23:15 Napalm Death
00:20 - 01:05 Nile


11:00 - 11:45 Pampatut
12:30 - 13:15 Skorbut
14:00 - 14:45 Ganaim
15:30 - 16:15 Fuchsteufelswild
17:00 - 17:45 SAOR Patrol
18:30 - 19:15 Wolfchant
20:00 - 20:45 The Dolmen
21:30 - 22:15 Versengold
23:00 - 00:00 Corvus Corax


13:00 - 13:45 Blechblosn
14:15 - 15:00 The Oreillys and the Paddyhats
15:30 - 16:00 Tears for Beers
16:30 - 17:15 Thundermother
17:45 - 18:30 W:O:A Firefighters
19:00 - 19:45 Bai Bang
20:15 - 21:00 Turbobier
21:30 - 22:30 Shawn James & The Shapeshifters
23:00 - 00:00 BerlinAllstarz Live Karoke


15:00 - 15:30 Sub Dub Micromachine
16:30 - 17:00 Rampart
19:15 - 20:00 nulldB
20:45 - 21:30 TBA
00:00 - 00:30 TBA
01:00 - 01:30 TBA


Subject to change!
11:00 - 11:45 Memoriam
13:15 - 14:15 Sanctuary
15:45 - 16:45 Morbid Angel
18:30 - 19:45 Trivium
21:30 - 22:45 Emperor
00:30 - 01:45 Marilyn Manson


12:00 - 13:00 Sonata Arctica
14:30 - 15:30 Grave Digger
17:00 - 18:15 Saltatio Mortis
20:00 - 21:15 Apocalyptica
23:00 - 00:15 Megadeth
02:00 - 03:00 ASP


11:00 - 11:45 Kadavar
13:15 - 14:15 Clawfinger
15:45 - 16:45 The Amity Affliction
18:30 - 19:45 Paradise Lost
21:30 - 22:45 Architects
00:30 - 01:45 Turbonegro


11:00 - 11:30 Warrant
12:20 - 13:00 Warpath
14:05 - 14:50 Skull Fist
15:55 - 16:40 Dog Eat Dog
17:45 - 18:30 Psychotic Waltz
19:35 - 20:20 Steak Number Eight
21:25 - 22:25 The Dillinger Escape Plan
23:30 - 00:15 Sacred Reich
01:20 - 02:05 Wolfbrigade


11:40 - 12:10 High Fighter
13:10 - 13:55 Evil Scarecrow
15:00 - 15:45 Kissin Dynamite
16:50 - 17:35 Grand Magus
18:40 - 19:25 Prong
20:30 - 21:15 Lacuna Coil
22:35 - 23:20 Fates Warning
00:25 - 01:10 Candlemass
02:25 - 03:00 Kryptos


12:00 - 12:45 Ganaim
13:30 - 14:15 The Dolmen
15:00 - 15:45 Pampatut
16:30 - 17:15 SAOR Patrol
18:00 - 18:45 Harpyie
19:30 - 20:15 Versengold
21:00 - 22:00 Ereb Altor
23:00 - 00:00 Skalmöld


13:00 - 13:45 Stinger
14:15 - 15:00 Tears for Beers
15:30 - 16:15 Snoozebutton
16:45 - 17:30 Asrock
18:00 - 18:45 Blechblosn
19:15 - 20:00 The Headcat
20:30 - 21:45 The Oreillys and the Paddyhats
21:45 - 22:30 Skyline
23:00 - 00:00 BerlinAllstarz Live Karoke


16:00 - 16:30 TBA
20:15 - 20:45 Sub Dub Micromachine
22:15 - 23:00 Stahlmann
00:30 - 01:15 Cypecore
01:45 - 02:15 TBA


Subject to change!
12:00 - 13:00 Possessed
14:30 - 15:45 Max & Iggor Cavalera return to Roots
17:30 - 18:45 Powerwolf
20:30 - 21:45 Amon Amarth
00:15 - 01:30 Kreator


13:15 - 14:15 Beyond The Black
16:00 - 17:15 Heaven Shall Burn
19:00 - 20:15 Alice Cooper
22:00 - 00:00 Avantasia
01:35 - 01:40 Promoters Farewell & Thanks
01:45 - 02:55 Subway To Sally
02:55 - 03:00 Outro


12:00 - 13:00 Rage
14:30 - 15:45 Russkaja
17:30 - 18:45 Hämatom
20:30 - 21:45 Walls of Jericho
00:15 - 01:30 J.B.O.


11:55 - 12:25 The Hirsch Effekt
13:05 - 13:50 Ahab
14:45 - 15:30 Aura Noir
16:25 - 17:10 Kärbholz
18:05 - 18:50 Insomnium
19:50 - 20:35 The Headcat
21:40 - 22:25 British Lion
23:30 - 00:15 Tankard
01:20 - 02:05 Fit For An Autopsy


11:30 - 11:50 Victims Of Madness
12:30 - 13:00 Twilight Force
13:55 - 14:40 Emil Bulls
15:35 - 16:20 TBA
17:15 - 18:00 Orange Goblin
18:55 - 19:40 Uli Jon Roth
20:45 - 21:30 Soilwork
22:35 - 23:20 Katatonia
00:25 - 01:10 Primal Fear
02:15 - 03:00 Lords of Black


12:00 - 12:45 Pampatut
13:30 - 14:15 Harpyie
15:00 - 15:45 Heimataerde
16:30 - 17:15 Mr. Irish Bastard
18:00 - 18:45 Tengger Cavalry
19:30 - 20:15 Wolfheart
21:00 - 22:00 Serenity
23:00 - 00:00 Omnium Gatherum


13:00 - 13:45 Blaas of Glory
14:15 - 15:00 Mambo Kurt
15:30 - 16:15 Tears for Beers
16:45 - 17:30 W:O:A Firefighters
18:00 - 18:45 Blechblosn
19:15 - 20:00 The Oreillys and the Paddyhats
20:30 - 21:30 TV Smith & Vom Ritchie
22:00 - 22:45 Skyline
23:15 - 00:00 BerlinAllstarz Live Karoke


16:00 - 16:30 Sub Dub Micromachine
20:15 - 20:45 Taina
22:15 - 23:00 Johnny Deathshadow
00:30 - 01:15 Heldmaschine
01:45 - 02:15 TBA


Subject to change!
© 2005...2017 by ICS Festival Service GmbH
Design - Hosting by ICS MEDIA SERVICE